• Students Consolidated


    Internship Training For the Academic Year 2018-19


    S.No. Student Name Year Company Name Place Date Title
    1 Arjun Raj  IV Ultramain Software India Private Limited Coimbatore 25.02.19 Software Engineer Intern
    2 M.Pradeepa IV Ultramain Software India Private Limited Coimbatore 25.02.19 Software Engineer Intern
    3 C.Tamizharasan IV Ultramain Software India Private Limited Coimbatore 25.02.19 Software Engineer Intern
    4 S.Dhakshina Moorthy III Guvi Geek Network Private Ltd. Chennai 13.02.19- 19.02.19 Software Developer Intern
    5 G.Praveen III Guvi Geek Network Private Ltd. Chennai 13.02.19- 19.02.19 Software Developer Intern
    6 Pramod Thapa III Guvi Geek Network Private Ltd. Chennai 13.02.19- 19.02.19 Software Developer Intern
    7 M.Chandramouleeswaran III EdCloud Solution Erode 10.01.19- 14.01.19 Software Trainee
    8 S.Devi III EdCloud Solution Erode 10.01.19- 14.01.19 Software Trainee
    9 S.Daisy Dayana III EdCloud Solution Erode 10.01.19- 14.01.19 Software Trainee
    10 R.Gayathri III EdCloud Solution Erode 10.01.19- 14.01.19 Software Trainee
    11 V.Gunasundari III EdCloud Solution Erode 10.01.19- 14.01.19 Software Trainee
    12 L.V.Indhumathi III EdCloud Solution Erode 10.01.19- 14.01.19 Software Trainee
    13 P.Kishore III EdCloud Solution Erode 10.01.19- 14.01.19 Software Trainee
    14 S.Muhammad Nishath III EdCloud Solution Erode 10.01.19- 14.01.19 Software Trainee
    15 S.Muhammad Nishath III C Cube Technologies Tiruchengode 20.12.18 - 23.12.18 Networking
    16 Prakritee Dev IV Eagle Conferencing Pvt. Ltd. Bangalore 19.12.18- 19.01.19 Intenship
    17 Jolly Valour Syiemiong IV Eagle Conferencing Pvt. Ltd. Bangalore 19.12.18- 19.01.19 Intenship
    18 Rinchen Doma Bhutia IV Eagle Conferencing Pvt. Ltd. Bangalore 19.12.18- 19.01.19 Intenship
    19 Olbanisha Lawphniaw IV Eagle Conferencing Pvt. Ltd. Bangalore 19.12.18- 19.01.19 Intenship
    20 Ashish Adhikari IV Eagle Conferencing Pvt. Ltd. Bangalore 19.12.18- 19.01.19 Intenship
    21 Angshuman Chakrabartty IV Eagle Conferencing Pvt. Ltd. Bangalore 19.12.18- 19.01.19 Intenship
    22 Juristra Sorokhaibam IV Eagle Conferencing Pvt. Ltd. Bangalore 19.12.18- 19.01.19 Intenship
    23 R.Manimegalai III Code Bind Technologies Coimbatore 28-12-18 -          02-01-19         Web Application for Online Shopping System
    24 B.Anandha Bhuvaneshwari III Code Bind Technologies Coimbatore 28-12-18 -          02-01-19         Web Application for Online Shopping System
    25 J.Monisha III Code Bind Technologies Coimbatore 28-12-18 -          02-01-19         Web Application for Hotel Management
    26 M.Logeshwari III Code Bind Technologies Coimbatore 28-12-18 -          02-01-19         Web Application for Hotel Management
    27 R.Subasri III Code Bind Technologies Coimbatore 28-12-18 -          02-01-19         Web Application for Hotel Management
    28 K.Suganya III Code Bind Technologies Coimbatore 28-12-18 -          02-01-19         Web Application for Hospital Management System
    29 A.Jayamani III Code Bind Technologies Coimbatore 28-12-18 -          02-01-19         Web Application for Online Notice Board System
    30 M.Pavithra III Code Bind Technologies Coimbatore 28-12-18 -          02-01-19         Web Application for Hospital Management System
    31 R.Jeevitha III Code Bind Technologies Coimbatore 28-12-18 -          02-01-19         Web Application for Hotel Management
    32 B.Agalya III Code Bind Technologies Coimbatore 28-12-18 -          02-01-19         Web Application for Online Notice Board System
    33 P.Janani II Appsmine Infotech Erode 10.12.18-        14.12.18 Website Designing 
    34 S.Sneka II Appsmine Infotech Erode 10.12.18-        14.12.18 Website Designing 
    35 S.Sangeetha II Appsmine Infotech Erode 10.12.18-        14.12.18 Website Designing 
    36 S.Sampathvarzini II Appsmine Infotech Erode 10.12.18-        14.12.18 Website Designing 
    37 G.Harini II Code Bind Technologies Coimbatore 03-12-18 -          07-12-18         Web Development
    38 V.Jayashri II Code Bind Technologies Coimbatore 03-12-18 -          07-12-18         Web Development
    39 T.Deepika II Code Bind Technologies Coimbatore 03-12-18 -          07-12-18         Web Development
    40 K.Mamtha II Code Bind Technologies Coimbatore 03-12-18 -          07-12-18         Web Development
    41 M.Aarthi II Code Bind Technologies Chennai 03-12-18 -          07-12-18         Web Development
    42 S.Praveen II Code Bind Technologies Chennai 04-12-18 -          08-12-18         Web Development
    43 R.Guganeshwaran II Code Bind Technologies Chennai 04-12-18 -          08-12-18         Web Development
    44 S.Dhivya II Code Bind Technologies Chennai 06-12-18 -          10-12-18         Web Development
    45 M.Ragul II Code Bind Technologies Chennai 04-12-18 -          08-12-18         Web Development
    46 V.Thilagavathy II BSNL Salem 10-12-18 -          14-12-18         Fundamentals of Telecommunications
    47 M.Sowmiya II Nandha Infotech Coimbatore 10-12-18 -          12-12-18         Inplant Training
    48 S.Mercy priyanka II Nandha Infotech Coimbatore 10-12-18 -          12-12-18         Inplant Training
    49 V.Iswarya II Nandha Infotech Coimbatore 10-12-18 -          12-12-18         Inplant Training
    50 J.Delauxana II Nandha Infotech Coimbatore 10-12-18 -          12-12-18         Inplant Training
    51 K.Jayalakshmi II Nandha Infotech Coimbatore 10-12-18 -          12-12-18         Inplant Training
    52 U.Karthika II Nandha Infotech Coimbatore 10-12-18 -          12-12-18         Inplant Training
    53 Kanimozhi II Nandha Infotech Coimbatore 10-12-18 -          12-12-18         Inplant Training
    54 K.Arunkumar II Nandha Infotech Coimbatore 03-12-18 -           07-12-18         Inplant Training
    55 R.Mohan raj II Nandha Infotech Coimbatore 03-12-18 -           07-12-18         Inplant Training
    56 R.Devi II Training Trains Perundurai 17.12.18- 18.12.18 Web Designing and Development
    57 R.Guganeshwaran II Easun Reyrolle Limited Chennai 27.05.19- 31.05.19 Inplant Training
    58 R.Kavinraj II Oneyes Technologies Chennai 18.06.19- 20.06.19 Robotics
    59 S.Dhivya II Oneyes Technologies Chennai 18.06.19- 20.06.19 Robotics
    60 Jayaprakash II Oneyes Technologies Chennai 18.06.19- 20.06.19 Robotics
    61 Baby II Oneyes Technologies Chennai 18.06.19- 20.06.19 Robotics
    62 Charumathi II Oneyes Technologies Chennai 18.06.19- 20.06.19 Robotics
    63 P.Kanthasamy II Krishna Associates Chennai 27.05.19- 31.05.19 MBF Online Application
    64 T.Srilekha II Krishna Associates Chennai 27.05.19- 31.05.19 MBF Online Application
    65 Anwar Basha II Krishna Associates Chennai 27.05.19- 31.05.19 MBF Online Application
    66 A.Priya II Retech Solutions Pvt. Ltd. Chennai 03.06.19- 05.06.19 Embedded System
    67 K.Suganya III Infogro Technologies Chennai 02.06.19- 06.06.19 Python
    68 A.Priyadharshini III Infogro Technologies Chennai 02.06.19- 06.06.19 Python
    69 P.Sarika III Infogro Technologies Chennai 02.06.19- 06.06.19 Python
    70 N.D.Visalatchi III Infogro Technologies Chennai 02.06.19- 06.06.19 Python
    71 R.Mohanraj II Kaashiv Infotech Chennai 18.06.19- 22.06.19 Intenship
    72 P.Mahalakshmi III Code Bind Technologies Chennai 11.06.19- 15.06.19 Intenship on Web Development
    73 Ragavi III Code Bind Technologies Chennai 11.06.19- 15.06.19 Intenship on Web Development
    74 Jeevitha III Code Bind Technologies Chennai 11.06.19- 15.06.19 Intenship on Web Development
    75 K.E.Saranya III Code Bind Technologies Chennai 11.06.19- 15.06.19 Intenship on Web Development
    76 T.Rubhasri II Uniq Technologies Coimbatore 17.06.19- 21.06.19 DOTNET Application Development
    77 L.Rani II Uniq Technologies Coimbatore 17.06.19- 21.06.19 DOTNET Application Development
    78 J.Priyadharshini II Uniq Technologies Coimbatore 17.06.19- 21.06.19 DOTNET Application Development
    79 A.Seenivasan II Uniq Technologies Coimbatore 17.06.19- 21.06.19 DOTNET Application Development
    80 C.Subhasri II Uniq Technologies Coimbatore 17.06.19- 21.06.19 DOTNET Application Development
    81 Surya Mohan II Uniq Technologies Coimbatore 17.06.19- 21.06.19 DOTNET Application Development
    82 S.Vignesh II Uniq Technologies Coimbatore 17.06.19- 21.06.19 DOTNET Application Development
    83 Rinto George II Uniq Technologies Coimbatore 17.06.19- 21.06.19 DOTNET Application Development
    84 C.M.Sourav raj II Uniq Technologies Coimbatore 17.06.19- 21.06.19 DOTNET Application Development
    85 P.K.Abhijith II Uniq Technologies Coimbatore 17.06.19- 21.06.19 DOTNET Application Development
    86 K.S.Jithinsha II Uniq Technologies Coimbatore 17.06.19- 21.06.19 DOTNET Application Development
    87 Harshith Mahesh II Uniq Technologies Coimbatore 17.06.19- 21.06.19 DOTNET Application Development
    88 P.K.Dinakar II Uniq Technologies Coimbatore 17.06.19- 21.06.19 DOTNET Application Development
    89 S.Sowndharraj II EdCloud Solution Erode 25.06.19- 29.06.19 Full Stack Development
    90 U.Priyadharshini II EdCloud Solution Erode 25.06.19- 29.06.19 Full Stack Development
    91 S.Nithya II EdCloud Solution Erode 25.06.19- 29.06.19 Full Stack Development
    92 T.Vinitha II EdCloud Solution Erode 25.06.19- 29.06.19 Full Stack Development
    93 M.Sharumathi II EdCloud Solution Erode 25.06.19- 29.06.19 Full Stack Development
    94 Adarsh Unni III Pantech Solutions Chennai 02.07.19- 11.07.19 Internship on Web Development
    95 Varsha Ajith III Pantech Solutions Chennai 02.07.19- 11.07.19 Internship on Web Development
    96 AbhijithT  Biju III Pantech Solutions Chennai 02.07.19- 11.07.19 Internship on Web Development
    97 Rifaz Sulaiman III Pantech Solutions Chennai 02.07.19- 11.07.19 Internship on Web Development
    98 Abidh Abdul Jabbar III Pantech Solutions Chennai 02.07.19- 11.07.19 Internship on Web Development
    99 Nithin Shaji III Pantech Solutions Chennai 02.07.19- 11.07.19 Internship on Web Development
    100 Archana III Pantech Solutions Chennai 02.07.19- 11.07.19 Internship on Web Development
    101 H.V.Isham Ismail III Pantech Solutions Chennai 02.07.19- 11.07.19 Internship on Web Development

    Overall Inter College Participation Students Listclick here for full report

    Semester Report for the Academic Year 2018-19

    Student Academic Year Report 2018-2019click here full report

    S.No Name of the Student Class Event Title Date Venue Paper Title
    1 Tawsif Ansari IV-CSE-B Internship on Vocational Training in Basic Telecom 29.06.2018 to 13.07.2018 BSNL, Guvahathi Nil

    Semester Report for the Academic Year 2017-18

    (Even Semester – Jan 2018 to Jun 2018)


    1. Programmes/ Competitions / Activities/ Events  attended (Co-curricular and Extra Curricular)

    Co-Curricular:  Software and Hardware contests, Web designing, Multimedia, Simulations, Circuit Design, Code Debugging, Code Contest, Quiz, Marketing, etc)

    S.No

    Name of the student

    Year

    Title of the Programme / Competition / Activity / Event

    Date

    Details of Conference /Symposium/Cultural Festival/Seminar/ Workshop/Hands-on Training / Exhibition, etc

    Departmental / National / International

    Prize / Award / Participation

    1. 1

    SHWETA SHAH SONAR

    II

    PPT

    17.02.2018

    PPT

    National

    I Prize

    1. 2

    SAMJANA ACHARYA

    III

    PPT

    17.02.2018

    PPT

    National

    I Prize


    AKSHAY .E

    III

    PPT

    17.02.2018

    PPT

    National

    I Prize


    CHARUHASAN .P. P

    III

    PPT

    17.02.2018

    PPT

    National

    I Prize


    Anisha .V.S

    III

    PPT

    17.02.2018

    PPT

    National



    Anusree.O. V

    III

    PPT

    17.02.2018

    PPT

    National



    Christy .K. P. M

    III

    PPT

    17.02.2018

    PPT

    National



    Rethu Ramesh

    III

    PPT

    17.02.2018

    PPT

    National



    Vignesh S

    IV

    PPT

    22.03.2018

    PPT

    National



    Renil P R

    III

    Hands-On Training Program

    16.02.2018

    Hands-On Training Program On Building Your Own Website Using JOOMLA

    National



    Manuraj Divakaran

    III

    Hands-On Training Program

    16.02.2018

    Hands-On Training Program On Building Your Own Website Using JOOMLA

    National



    Merin Benny Padayatty

    III

    Hands-On Training Program

    16.02.2018

    Hands-On Training Program On Building Your Own Website Using JOOMLA

    National



    Sreekutty S H

    III

    Hands-On Training Program

    16.02.2018

    Hands-On Training Program On Building Your Own Website Using JOOMLA

    National



    Charuhasan .P. P

    III

    Workshop on Machine Learning

    09.02.2018 & 10.02.2018

    Workshop on Machine Learning

    National



    Poovarasan.M

    II

    Multimedia On Concept Of Computer Engineering

    13.02.2018

    Multimedia On Concept Of Computer Engineering

    National



    Siva Ramakrishnan.S

    II

    Multimedia On Concept Of Computer Engineering

    13.02.2018

    Multimedia On Concept Of Computer Engineering

    National



    Saran.P

    II

    Multimedia On Concept Of Computer Engineering

    13.02.2018

    Multimedia On Concept Of Computer Engineering

    National



    Poovarasan.M

    II

    Media Prezi

    16.02.2018

    Media Prezi

    National



    Saran.P

    II

    Media Prezi

    16.02.2018

    Media Prezi

    National



    Siva Ramakrishnan.S

    II

    Media Prezi

    16.02.2018

    Media Prezi

    National



    Santhosh.P

    II

    Multimedia Presentation

    06.03.2018

    Multimedia Presentation

    National



    Suganya.K

    II

    Autonomous people friendly intelligent transportation system

    08.03.2018

    Autonomous people friendly intelligent transportation system

    National



    Visalatchi.N.D

    II

    Autonomous people friendly intelligent transportation system

    08.03.2018

    Autonomous people friendly intelligent transportation system

    National



    Sarika.P

    II

    Autonomous people friendly intelligent transportation system

    08.03.2018

    Autonomous people friendly intelligent transportation system

    National



    1. Extra Curricular: Sports and Games, Cultural and Literal competitions, Photography, Short Film, General quiz and Marketing, etc)


    S.No

    Name of the student

    Year

    Title of the Programme / Competition / Activity / Event

    Date

    Details of Conference /Symposium/Cultural Festival/Seminar/ Workshop/Hands-on Training / Exhibition, etc

    Departmental / National / International

    Prize / Award / Participation


    R.Kanimozhi

    IV

    Games

    05.01.2018

    District level chess tournament

    District

    I Prize


    R.Kanimozhi

    IV

    Games

    07.01.2018

    Erode district chess selection tournament

    District

    II Prize


    Gomathi N

    IV

    Rotract club member

    08.03.2018

    Rotract club member

    National

    Participation

    Students participation for 2017-18

    S.No.

    Name of the student

    Year

    Event name

    Date

    1

    Aleesha Thankachan

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    2

    Balaji K

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    3

    Deepak Gokul

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    4

    Devamurali D

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    5

    Dhinesh S

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    6

    Dhivya S

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    7

    Gokul V

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    8

    GokulKennady M K

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    9

    Jagan P

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    10

    Jency P

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    11

    Jenifer R

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    12

    Kaviyarasan M

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    13

    Kiruthiga P

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    14

    Kowsalya B

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    15

    MuhammedShahaban C

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    16

    Noufal P

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    17

    Pavithra C

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    18

    Praveen R

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    19

    Raghul M

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    20

    Saranya K P

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    21

    Seetha M

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    22

    Shidhun Ganga P

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    23

    Shruthi G

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    24

    Sneha P Sunny

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    25

    Sumitha P

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    26

    Sumit Kumar Chaudhary

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    27

    Vignesh Kumar S

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    28

    Vikash Kumar

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    29

    VismayaBabu

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    30

    Tamilselvi P

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    31

    RoshinChandran

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    32

    SurajRaju

    IV

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    33

    Sangeetha.S

    II

    Workshop on Grid and Cloud Computing

    06.07.2017 to 07.07.2017

    34

    Karumalai Raja.K

    II

    Car simulation using C programming

    10.01.2018 to 12.01.2018

    35

    Loganathan.S

    II

    Car simulation using C programming

    10.01.2018 to 12.01.2018

    36

    Sangeetha.S

    II

    Homemade speakers using CD

    10.01.2018 to 12.01.2018

    37

    Pavithra.M

    II

    Homemade speakers using CD

    10.01.2018 to 12.01.2018

    38

    Suganya.K

    II

    Homemade speakers using CD

    10.01.2018 to 12.01.2018

    39

    Priyadharshini.A

    II

    Homemade speakers using CD

    10.01.2018 to 12.01.2018

    40

    Priyadharshini.A

    II

    Wireless charger using coins

    10.01.2018 to 12.01.2018

    41

    Suganya.K

    II

    Wireless charger using coins

    10.01.2018 to 12.01.2018

    42

    Pavithra.M

    II

    Wireless charger using coins

    10.01.2018 to 12.01.2018

    43

    Sangeetha.S

    II

    Wireless charger using coins

    10.01.2018 to 12.01.2018

    44

    Preethi.S

    II

    Futuristic Mirror

    10.01.2018 to 12.01.2018

    45

    Premalatha.S

    II

    Futuristic Mirror

    10.01.2018 to 12.01.2018

    46

    Ramya Pragathi.K

    II

    Futuristic Mirror

    10.01.2018 to 12.01.2018

    47

    Saranya.K.E

    II

    Motion sensor game using Webcam

    10.01.2018 to 12.01.2018

    48

    Poornima.B

    II

    Motion sensor game using Webcam

    10.01.2018 to 12.01.2018

    49

    Daisy Dayana.S

    II

    Homemade wireless charging

    10.01.2018 to 12.01.2018

    50

    Indhumathi.L.V

    II

    Homemade wireless charging

    10.01.2018 to 12.01.2018

    51

    Mekala.M

    II

    Homemade wireless charging

    10.01.2018 to 12.01.2018

    52

    Gayathri.R

    II

    Homemade wireless charging

    10.01.2018 to 12.01.2018

    53

    Jayamani.A

    II

    Wind free energy

    10.01.2018 to 12.01.2018

    54

    Kowsalya.R

    II

    Wind free energy

    10.01.2018 to 12.01.2018

    55

    Eswari.A

    II

    Wind free energy

    10.01.2018 to 12.01.2018

    56

    Priyadharshini.A

    II

    Smart phone as webcam using USB WiFi

    10.01.2018 to 12.01.2018

    57

    Sangeetha.S

    II

    Smart phone as webcam using USB WiFi

    10.01.2018 to 12.01.2018

    58

    Pavithra.M

    II

    Smart phone as webcam using USB WiFi

    10.01.2018 to 12.01.2018

    59

    Suganya.K

    II

    Smart phone as webcam using USB WiFi

    10.01.2018 to 12.01.2018

    60

    Subasri.R

    II

    Motor cycle without Fuel for pollution avoidance

    10.01.2018 to 12.01.2018

    61

    Sagaya Catherin.S

    II

    Motor cycle without Fuel for pollution avoidance

    10.01.2018 to 12.01.2018

    62

    Poojapat.N

    II

    Motor cycle without Fuel for pollution avoidance

    10.01.2018 to 12.01.2018

    63

    Rifaz Sulaiman

    II

    Free Energy

    10.01.2018 to 12.01.2018

    64

    Tamizharasan C

    III

    Automatic power control

    10.01.2018 to 12.01.2018

    65

    Rajeshwari A

    III

    Automatic power control

    10.01.2018 to 12.01.2018

    66

    Priyadharshini V

    III

    Automatic power control

    10.01.2018 to 12.01.2018

    67

    Kowsalya A

    III

    Automatic power control

    10.01.2018 to 12.01.2018

    68

    Saranya S

    III

    IT Way

    10.01.2018 to 12.01.2018

    69

    Monisha M

    III

    IT Way

    10.01.2018 to 12.01.2018

    70

    Pradeepa M

    III

    IT Way

    10.01.2018 to 12.01.2018

    71

    Tamizharasan C

    III

    IT Way

    10.01.2018 to 12.01.2018

    72

    Murugan M

    III

    Water tank overflow alarm

    10.01.2018 to 12.01.2018

    73

    Nivas.P.P

    III

    Water tank overflow alarm

    10.01.2018 to 12.01.2018

    74

    Karthikeyan.A

    III

    Water tank overflow alarm

    10.01.2018 to 12.01.2018

    75

    Murugan M

    III

    Multimedia presentation

    10.01.2018 to 12.01.2018

    76

    Nivas.P.P

    III

    Multimedia presentation

    10.01.2018 to 12.01.2018

    77

    Karthikeyan.A

    III

    Multimedia presentation

    10.01.2018 to 12.01.2018

    78

    Karthikeyan V

    III

    Multimedia presentation

    10.01.2018 to 12.01.2018

    79

    Karthikeyan.A

    III

    3D Solar system using Visual Basic

    10.01.2018 to 12.01.2018

    80

    Nivas.P.P

    III

    3D Solar system using Visual Basic

    10.01.2018 to 12.01.2018

    81

    Murugan M

    III

    3D Solar system using Visual Basic

    10.01.2018 to 12.01.2018

    82

    Karthikeyan V

    III

    3D Solar system using Visual Basic

    10.01.2018 to 12.01.2018

    83

    Merin Benny Padayatty

    III

    Web site creation and APP Development

    10.01.2018 to 12.01.2018

    84

    Sreekutty S H

    III

    Web site creation and APP Development

    10.01.2018 to 12.01.2018

    85

    Manuraj Divakaran

    III

    Web site creation and APP Development

    10.01.2018 to 12.01.2018

    86

    Renil P R

    III

    Web site creation and APP Development

    10.01.2018 to 12.01.2018

    87

    Vijay V

    III

    Brain music

    10.01.2018 to 12.01.2018

    88

    Albertvicky. R

    III

    Brain music

    10.01.2018 to 12.01.2018

    89

    Malligamani K

    III

    Brain music

    10.01.2018 to 12.01.2018

    90

    Vijay V

    III

    Demonstration working of Telephone

    10.01.2018 to 12.01.2018

    91

    Albertvicky. R

    III

    Demonstration working of Telephone

    10.01.2018 to 12.01.2018

    92

    Sowndarya V

    III

    Demonstration working of Telephone

    10.01.2018 to 12.01.2018

    93

    Arjun Raj

    III

    Android APP Development

    10.01.2018 to 12.01.2018

    94

    Sibin Soman

    III

    Android APP Development

    10.01.2018 to 12.01.2018

    95

    Anisha. V. S

    III

    Android APP Development

    10.01.2018 to 12.01.2018

    96

    Sreelakshmi S

    III

    Android APP Development

    10.01.2018 to 12.01.2018

    97

    Charuhasan .P. P

    III

    Android APP News at live

    10.01.2018 to 12.01.2018

    98

    Akshay .E

    III

    Android APP News at live

    10.01.2018 to 12.01.2018

    99

    Aiswarya .O. V

    III

    Android APP News at live

    10.01.2018 to 12.01.2018

    100

    Anusree.O. V

    III

    Android APP News at live

    10.01.2018 to 12.01.2018

    101

    Charuhasan .P. P

    III

    Android APP Quiz

    10.01.2018 to 12.01.2018

    102

    Akshay .E

    III

    Android APP Quiz

    10.01.2018 to 12.01.2018

    103

    Anusree.O. V

    III

    Android APP Quiz

    10.01.2018 to 12.01.2018

    104

    Jolly Valour Syiemiong

    III

    Web Page for Library Management System

    10.01.2018 to 12.01.2018

    105

    Olbanisha Iawphniaw

    III

    Web Page for Library Management System

    10.01.2018 to 12.01.2018

    106

    Prakritee Dev

    III

    Web Page for Library Management System

    10.01.2018 to 12.01.2018

    107

    Nandhini K

    III

    Animation of story telling

    10.01.2018 to 12.01.2018

    108

    Sumithra S

    III

    Animation of story telling

    10.01.2018 to 12.01.2018

    109

    Prabhawathi

    III

    Animation of story telling

    10.01.2018 to 12.01.2018

    110

    Magarajothi P

    III

    IP Webcam

    10.01.2018 to 12.01.2018

    111

    Gayathridevi .R

    III

    IP Webcam

    10.01.2018 to 12.01.2018

    112

    Mouniga V

    III

    IP Webcam

    10.01.2018 to 12.01.2018

    113

    Devaki. S

    III

    IP Webcam

    10.01.2018 to 12.01.2018

    114

    Gayathridevi .R

    III

    Mobile Tracking

    10.01.2018 to 12.01.2018

    115

    Mouniga V

    III

    Mobile Tracking

    10.01.2018 to 12.01.2018

    116

    Devaki. S

    III

    Mobile Tracking

    10.01.2018 to 12.01.2018

    117

    Manimegalai D

    III

    Room Heater

    10.01.2018 to 12.01.2018

    118

    Manimegalai K

    III

    Room Heater

    10.01.2018 to 12.01.2018

    119

    Divya Bala Preethi .A

    III

    Room Heater

    10.01.2018 to 12.01.2018

    120

    Sumithra S

    III

    Room Heater

    10.01.2018 to 12.01.2018

    121

    Vimala C

    III

    Remote chrome desktop

    10.01.2018 to 12.01.2018

    122

    Saritha M

    III

    Remote chrome desktop

    10.01.2018 to 12.01.2018

    123

    Snegapriya R

    III

    Remote chrome desktop

    10.01.2018 to 12.01.2018

    124

    Murugan M

    III

    Remote chrome desktop

    10.01.2018 to 12.01.2018

    125

    Rajeshwari A

    III

    Hardware assembling and troubleshooting

    10.01.2018 to 12.01.2018

    126

    Saranya S

    III

    Hardware assembling and troubleshooting

    10.01.2018 to 12.01.2018

    127

    Saritha M

    III

    Hardware assembling and troubleshooting

    10.01.2018 to 12.01.2018

    128

    Sowndarya V

    III

    Hardware assembling and troubleshooting

    10.01.2018 to 12.01.2018

    129

    Saritha M

    III

    Wear with Funning

    10.01.2018 to 12.01.2018

    130

    Vimala C

    III

    Wear with Funning

    10.01.2018 to 12.01.2018

    131

    Snegapriya R

    III

    Wear with Funning

    10.01.2018 to 12.01.2018

    132

    Nivas.P.P

    III

    Wear with Funning

    10.01.2018 to 12.01.2018

    133

    Monisha M

    III

    Women security APP

    10.01.2018 to 12.01.2018

    134

    Snegapriya R

    III

    Women security APP

    10.01.2018 to 12.01.2018

    135

    Sowndarya V

    III

    Women security APP

    10.01.2018 to 12.01.2018

    136

    Pradeepa M

    III

    Women security APP

    10.01.2018 to 12.01.2018

    137

    Karthikeyan V

    III

    Portable Mobile charger

    10.01.2018 to 12.01.2018

    138

    Tamizharasan C

    III

    Portable Mobile charger

    10.01.2018 to 12.01.2018

    139

    Pradeepa M

    III

    Portable Mobile charger

    10.01.2018 to 12.01.2018

    140

    Monisha M

    III

    Portable Mobile charger

    10.01.2018 to 12.01.2018

                    Event organized By CSE


    Year

    Professional
    Society/ chapters

    No of events organized

    Event name

    Level
    Institute/ State /National/ International

    Details of Guest/Speaker

    No of students

    2017-18

    ICT ACADEMY

    1

    Training program on Data Science and Big Data Analytics

    Institute

    Dr.J.Nirmala Devi ASP/CSE, Mrs.Santhakumari ASP/CSE, Mr.D.Vaduganathan AP/CSE, Mr.E.Deepankumar AP/CSE, Mr.A.Sureshkumar AP/CSE,
    Excel Engineering college.

    108

    CSI

    3

    Association Inaugural

    Institute

    Mr.S.Ananth, CEO, Diverse Brains Life Solutions LLP, Chennai

    301

    Guest Lecture on Mobile App Development

    Institute

    Mr.VenkatesanPrabu, CEO & Managing Director, Kaashiv Info Tech, Chennai

    310

    Guest Lecture on Grid and Cloud Computing

    Institute

    Dr.S.Sountharrajan, ASP/CSE, Bannari Amman Institute of Technology

    105

    2017-18

    ISTE

    1

    Science Exhibition

    State

    Dr.A.K.Natesan, Chairman, ISTE Tamilnadu & Pondicherry section

    315

    2016-17

    ICT ACADEMY

    1

    Introduction to J2SE

    State

    Mr.Jagadheesan,
    Trainer,ICTACT.

    38

    ISTE

    1

    Science Exhibition

    State

    Dr.A.K.Natesan, Chairman, ISTE Tamilnadu & Pondicherry section

    240

     

    CSI  & ISTE

    1

    National Conference on Networking and Communication Systems -NCS’17

    National

    Dr.Umamaheshwari.K, Professor/IT, PSG College of Technology, Coimbatore

    45

    2016-17

    CSI

    3

    Tackling big data with MATLAB

    National

    Online interaction

    55

    Don't be the developer,  whose rockets crashes on lift off

    Institute

    Online interaction

    57

    Association Inauguration

    Institute

    Mr.Kaarthick Subramanian, HR-Manager, Augusta Hi-Tech Soft Solutions

    245

    2015-16

    ICT ACADEMY

    1

    Seminar on IBM BLUEMIX

    Institute

    Mr.V.Benhar Charles, Resource person, ICTACT

    210

    ISTE

    3

    National Level Seminar on IRPPP

    National

    Online interaction

    52

    Two week ISTE STTP on Technical Communication

    National

    Online interaction

    51

    National Conference on Networking and Communication Systems -NCS’16

    State

    Mr.VasanthRaghavan, Assistant manager (HR), Allsec technologies Ltd, Chennai

    215

    2015-16

    CSI

    3

    Hadoop - Big data tool

    Institute

    Dr.T.Senthilkumar, ASP/CSE, School of computer science, Amrita university, Coimbatore

    50

    Android Apps Development

    Institute

    Mr.BandenawazBagwan, Revert technology

    98

    Association Inauguration

    Institute

    Mr.A.Balaji, Human resource professional, L&T Infotech, Chennai

    210

    2014-15

    ICT ACADEMY

    1

    Introduction to PHP

    State

    Mr.Madhan kumar,
    Trainer, ICTACT

    12

    ISTE

    1

    Two week ISTE STTP on Introduction to Design of Algorithms

    Institute

    IIT Remote Centre, A-View Interaction

    40

    2014-15

    CSI

    3

    APPDHOOM Android App Development Workshop

    Institute

    Mr.A.Dineshkumar, Android developer, target soft systems

    48

    Association Inauguration

    Institute

    Mr.M.Tamilselvan, Talent manager, cognizant technology solutions, Chennai

    145

    Expectations of IT Industry

    Institute

    Dr.Rajanisriraman&C.Madhumathi, Director, personas systems and solutions, Chennai

    147

    Table B.4.6.1.a. Professional Activities

    Event organized By CSE


    Year

    Association / Clubs

    No of events organized

    Event name

    Level
    Institute/ State /National/ International

    Details of Guest/Speaker

    No of students

    2017-18

    Center of Excellence

    1

    Hands-on Training on Internet of Things

    Institute

    Techtrunk Ventures Pvt.  Ltd.
    Hyderabad

    100

    SRET

    1

    Industry Explorer 4th Edition

    Institute

    Mr.M.Pandialagu Raja, Head/HR, Jovuve India Pvt. Ltd., Chennai
    Mr.Shaik Mastan Vali,
    Director- Technology, Candy Code Solutions Pvt. Ltd., Chennai
    Mr.Jagadish selvaraj, Founder and CEO, WE5 Solutins Coimbatore
    Mr.Ramakrishnan Natraj,
    Founder CEO, White Hat Global Academy, Coimbatore

    310

    HORCRUX

    8

    Guest Lecture on Mainframe

    Institute

    R.Devaraj, System Programmer, IBM India Pvt Ltd, Bangaluru

    300

    Guest Lecture on Big Data Analytics

    Institute

    Mr.M.P.Jegadeesan, Senior Technical trainer, ICT Academy

    305

    Guest Lecture on Internet of Things

    Institute

    Mr.Anshu Pandey, Senior Technical Consultant & IOT Trainer, Techtrunk Ventures Pvt Ltd, Hyderabad

    102

    World Biggest International Hands on Security Forensics workshop

    Institute

    Mr.VenkatesanPrabu, CEO & Managing Director, Kaashiv Info Tech, Chennai

    310

    Intra Departmental Non-Technical Symposium

    Institute

    Dr.A.K.Natesan, Honorable Chairman of Excel Group Institutions

    312

    Motivational Programme on Secret of Success

    Institute

    Dr.R.Mohan, ASP/MBA, Kongu Engineering College, Perundurai

    308

    Guest Lecture on Enterprise Resource Planning

    Institute

    Mrs.S.Malarvizhi, Consultant, ERP Logic India Pvt Ltd, Salem

    305

    Hack(an)Roid World’s Biggest Hands on Mobile hacking and
    Ethical Hacking record Workshop

    National

    Mr. Venkatesan Prabu,
    Managing Director (MD), Kaashiv Infotech, Chennai

    752

     

    2016-17

    SRET

    1

    Industry Explorer 3rd Edition

    Institute

    Mr. Manikanta Namburi, Campus Specialist(Recruitment), Thought Works, Bengaluru
    Mr. Subin Subramanian, Asst. Manager-HR, 365 Media, Coimbatore
    Ms. Priyadarshini Bharath, Global Director-HR, Softura Pvt Ltd, Chennai
    Mr.Selvakumar, Project Manager,
    Infosys Ltd, Chennai
    Mr.G.Sathyamoorthy, Project Delivery, HP Enterprises, Chennai

    278

    TECHACKZ

    5

    Academic Project Development And Documentation

    Institute

    Dr.R.Kandhavel, Prof & HOD Velammal college of engineering & technology, Chennai

    56

    Guest Lecture on Carrier Bulding

    Institute

    Mr.VijayavenkateshPeriyasamy, Success formula, Salem

    242

    Guest Lecture on Software Platforms

    Institute

    Mr.K.Sathishkumar, NLP Software Engineer, California, USA

    240

    Technical Symposium-“Techfun-17”

    Institute

    Dr.A.K.Natesan, Chairman, ISTE Tamilnadu & Pondicherry section

    245

    Guest Lecture on Compiler Design

    Institute

    Dr.S.Kalaivani, ASP/CSE, Institute Of Road And Transport Technology, Erode

    80

    2015-16

    SRET

    1

    Industry Explorer 2nd Edition

    Institute

    1.Mr.T.K. Dhinesh Kumar-Aspire Systems
    2.Mr.Veerendra Pratab,HR-Wipro
    3.Mr.Pattabiraman Krishanaswamy,TCS
    4.Mr.K.Karikalan-Talent Management Banca. Sella Spa
    5.Mrs.Savitha k.Ganjigatti-Sienna ECAD Technologies

    213

    SRET

    1

    Workshop on “Android App Development”

    State

    Mr.Bandenawaz Bagwan,
    Senior Android Developer,
    Revert Technology and Finland LABS,
    New Delhi

    37

     

    TECHACKZ

     

    11

    National Level Technical Symposium

    National

    Er.D.Rajendran, executive engineer, TANGEDCO, Erode

    215

    Guest Lecture and Hands on Training on J2EE

    Institute

    Mr.V.Poovaragavan, Trainer, Indhra Institute Of Education, Coimbatore

    52

    Guest Lecture on Artificial Intelligence

    Institute

    Mrs.T.Thenmozhi, AP, Faculty of engineering, Avinashilingam University, Coimbatore

    58

    Guest Lecture on Compiler Design

    Institute

    Dr.S.Kalaivani, ASP/CSE, institute of Road and transport technology, Erode

    57

    Guest Lecture on Software Engineering

    Institute

    Mr.S.Muthu Jeyaprakash, Senior System Engineer, Infosys Pvt. Ltd., Chennai &
    Mr.S.M.Vinothkumar,
    Test Engineer, Infosys pvt. Ltd., chennai

    105

    Guest Lecture on Theory of Computation

    Institute

    Mr.R.Sivaramakrishnan, AP/CSE, KPR Institute of Engineering and technology, Coimbatore

    56

    Workshop on Multimedia and web designing

    Institute

    Mr.C.R.Boopalan, Product Head India, Dream Zone, Salem

    214

    Seminar on “Awareness on Academic Projects” 

    Institute

    Mr.A.Aravindasamy,
    Software Engineer,
    Crisp systems, Bengaluru

    51

    Seminar on Content Management & Report Writing

    Institute

    Dr.L.Kartheesan, HOD/CSE, Excel Engineering College, &Mrs.C.Sharmila, AP/CSE, Excel Engineering College

    52

    Peer Training on “Android Application Development”

    Institute

    Manini Roy Chowdhary, SanjuDhamala, SubranilSaha, BishonLamichance, &Amal David, Final Year CSE Students

    209

    Peer Training on “Python and Ethical Hacking”

    Institute

    SanjuDhamala, Sunil Sebastian &S.Dinesh, final year CSE Students

    210

    2014-15

    SRET

    1

    Industry Explorer 1st  Edition

    Institute

    Mr.Tamil Selvan.M, CTS
    Mr.Shalson Nagarajan, CSS Corp
    Mr.Monish Mohan, Baabte systems
    Mr.Raghuraman, Syresoft
    Mr.Karthick Subramanian, Exterro

    185

    TECHACKZ

    04

    National level Technical Symposium “TRAIL BLAZERS’14”

    National

    Mr.R.Venkatesh, Technical architect, L&T Infotech

    154

    Guest Lecture on “Transforms and Partial Differential Equations”

    Institute

    Mr.U.Krishnasamy, ASP/Maths, Institute Of Road And Transport Technology, Erode

    48

    Guest Lecture on “Analytical skills”

    Institute

    Mr.Thanikachalam, Aptitude Trainer, Awake Solutions, Erode

    44

    Peer Training on Hardware Assembling

    Institute

    Dr.A.K.Natesan, Chairman, ISTE Tamilnadu & Pondicherry section

    151


    Table B.4.6.1.b Association and Club Activities

    Events Organized

    Year

    Event name

    Details of Guest/Speaker

    No of students

     

    2017-18

    Guest Lecture on Mainframe

    R.Devaraj, System Programr, IBM India Pvt Ltd, Bangalore

    300

    Guest Lecture on Big Data Analytics

    Mr.M.P.Jegadeesan, Senior Technical trainer, ICT Academy

    305

    Guest Lecture on Internet of Things

    Mr.Anshu Pandey, Senior Technical Consultant & IOT Trainer, Techtrunk Ventures Pvt Ltd, Hyderabad

    102

    World Biggest International Hands on Security Forensics workshop

    Mr.Venkatesan Prabu, CEO & Managing Director, Kaashiv Info Tech, Chennai

    310

    Intra Departmental Non-Technical Symposium

    Dr.A.K.Natesan, Chairman, ISTE Tamilnadu & Pondicherry section

    312

    Motivational Program on Secret of Success

    Dr.R.Mohan, ASP/MBA, Kongu Engineering College, Perundurai

    308

    Guest Lecture on Enterprise Resource Planning

    Mrs.S.Malarvizhi, Consultant, ERP Logic India Pvt Ltd, Salem

    305

     

    S No

    Details of content beyond syllabus

    Action
    taken

    Date-
    Month-Year

    Resource Person
    with designation

    % of
    students

    Academic year

    2017-18

    1

    Recent Trends in IT
    Opportunities in Industry
    Social innovation
    Start ups
    Research Issues

    Association inauguration HORCRUX & guest Lecture on "startup and social innovations"

    04.07.2017

    Mr.S.Ananth, Chief Executive Officer, Diverse Brains Life Solutions, LLP, Chennai.

    90

    2

    Recent Trends

    Guest Lecture on Mainframe

    08.07.2017

    Mr.R.Devaraj
    System Programmer,
    IBM India Pvt Ltd, Bangaluru

    90

    3

    Exploration of grid and cloud

    Two days Workshop on “Grid and Cloud Computing“

    06.07.2017 07.07.2017

    Dr.S.Sountharrajan, ASP/CSE, Bannari Amman Institute of Technology.
    Mr.A.Naveen Kumar, M.E Assistant Professor/CSE, Kavery Engineering college, Salem.

    100

    4

    Recent Trends

    Guest Lecture on Big Data Analytics - ICT ACADEMY

    17.07.2017

    Mr.M.P.Jegadeesan,
    Senior Technical Trainer,
    ICT Academy

    100

    5

    Recent Trends

    Guest Lecture on Internet of Things

    26.07.2017

    Mr.ANSHU PANDEY
    Senior Technical Consultant & IOT Trainer
    Techtrunk Ventures Pvt Ltd, Hyderabad

    100

    6

    Mobile Computing

    Mobile App Development

    07.08.2017

    Mr.VenkatesanPrabu,
    CEO & Managing Director, Kaashiv Info Tech, Chennai

    95

    7

    Motivational Programme

    Motivational Programme

    11.10.2017

    Prof.R.Mohan
    Associate Professor / MBA,
    Kongu Engineering College
    Perundurai,Erode-638060

    96

    8

    Recent Trends

    Guest Lecture on Enterprise Resource Planning

    12.10.2017

    Mrs.Malarvizhi
    Consultant,
    ERP Logic India Pvt Ltd,
    Salem, TN, India - 636007

    90

    9

    Programming languages

    In-house Technical Training

    26.12.2017 to 03.01.2018

    C,C++,Java, Python, Web Design, Android (All faculty)

    100

    10

    Recent Trends

    Interactive Session on
    Block chain will disrupt supply chain, Unlocking the future of block chain economy

    22.12.2017

    Mr.Karthik Pichai,
    Founder & CEO,
    Augusta Hitech Soft Solutions,
    Coimbatore- 641 044.

    98

    11

    Engineering Solutions with Societal Development
    Social Innovation
    Analytical Skills

    Science Exhibition

    10.01.2018 to 11.01.2018

    Dr.A.K.Natesan, Chairman, ISTE Tamilnadu & Pondicherry section

    95

    Academic year: 2017-18


    S.No

    Student Name

    Year

    Date

    Event name

    Details of prize

    1

    Shamsiya T Shamsudheen

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    2

    Sneha P Sunny

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    3

    AshnyDevassy

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    4

    Ardra Lakshmi S

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    5

    Keerthivasakan M

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    6

    Dhivakar S

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    7

    Gowtham C

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    8

    Saranya K P

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    9

    Tamilselvi P

    IV

    22.09.2017

    Situation handling

    II prize

    10

    Nathiya S

    IV

    22.09.2017

    Minute to try

    I prize

    11

    Sowndarya V

    III

    22.09.2017

    Minute to try

    II prize

    12

    Pradeepa M

    III

    22.09.2017

    Minute to try

    II prize

    13

    Satheesh Kumar M

    IV

    22.09.2017

    Minute to try

    I prize

    14

    Shamsiya T Shamsudheen

    IV

    22.09.2017

    Minute to try

    I prize

    15

    Gayathri G

    IV

    22.09.2017

    Spelling bee

    I prize

    16

    Ardra Lakshmi S

    IV

    22.09.2017

    Spelling bee

    I prize

    17

    Arjun Raj

    III

    22.09.2017

    SMS Typing

    III prize

    18

    Karthikeyan V

    III

    22.09.2017

    Movie making

    III prize

    19

    Anandh M

    IV

    22.09.2017

    Movie making

    I prize

    20

    Karthic Kumar A

    IV

    22.09.2017

    Movie making

    I prize

    21

    Satheesh Kumar M

    IV

    22.09.2017

    Movie making

    I prize

    22

    Vignesh S

    IV

    22.09.2017

    Movie making

    I prize

    23

    AnandhaBhuvaneshwari.B

    II

    22.09.2017

    Minute to try

    III prize

    24

    Indhumathi.L.V

    II

    22.09.2017

    Minute to try

    III prize

    25

    Aditya Bhattachariee

    II

    22.09.2017

    Minute to try

    II prize

    26

    Alok Kumar

    II

    22.09.2017

    Minute to try

    II prize

    27

    Arjun Raj

    III

    22.09.2017

    SMS Typing

    III prize

    28

    Aditya Bhattachariee

    II

    22.09.2017

    SMS Typing

    II prize

    29

    VeeraSinnammal.M

    II

    22.09.2017

    Mad ads

    II prize

    30

    Satheesh Kumar M

    IV

    22.09.2017

    Mad ads

    III prize

    31

    Aditya Bhattachariee

    II

    22.09.2017

    Spelling bee

    II prize

    32

    Praveen.G

    II

    10.01.2018 to 12.01.2018

    PISOLE

    I Prize

    33

    Vimal Rajan.P.M

    II

    10.01.2018 to 12.01.2018

    PISOLE

    I Prize

    34

    Sangavi.R

    II

    10.01.2018 to 12.01.2018

    PISOLE

    I Prize

    35

    Ashish Adhikari

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Telecom Database Management System

    II Prize

    36

    Angshuman Chakrabartty

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Telecom Database Management System

    II Prize

    37

    Suwesh Chaudhary

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Telecom Database Management System

    II Prize

    38

    Tawsif Ansari

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Telecom Database Management System

    II Prize

    39

    Murugan M

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Litre of Light

    IV Prize

    40

    Nivas.P.P

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Litre of Light

    IV Prize

    41

    Karthikeyan V

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Litre of Light

    IV Prize

    42

    Karthikeyan.A

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Litre of Light

    IV Prize

    43

    Gokul S

    IV

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Sixth sense technology

    V Prize

    Academic Year 2016-17


    S.No

    Student Name

    Year

    Date

    Event name

    Details of Prize

    1

    B.Kowsalya

    III

    11.03.2017

    PPT on "Cloud Computing"

    II Prize

    2

    B.Kowsalya

    III

    11.03.2017

    Multimedia on "Stress"

    II Prize

    3

    M.Priyanka

    III

    11.03.2017

    PPT on "Cloud Computing"

    II Prize

    4

    M.Priyanka

    III

    11.03.2017

    Multimedia on "Stress"

    II Prize

    5

    R.Kanimozhi

    III

    06.08.2016 & 07.08.2016

    Ist champions state level children's chess tournament

    III Prize

    6

    R.Kanimozhi

    III

    24.12.2016

    Chess tournament,

    I Prize

    7

    R.Kanimozhi

    III

    08.01.2017

    District level chess tournament

    II Prize

    8

    R.Kanimozhi

    III

    22.01.2017

    District level chess tournament

    III Prize

    9

    R.Kanimozhi

    III

    12.02.2017

    Open chess competition

    II Prize

    10

    R.Kanimozhi

    III

    04.03.2017

    Erode district chess selection tournament

    I Prize

    11

    R.Kanimozhi

    III

    05.03.2017

    Erode district chess selection tournament

    II Prize

    12

    R.Kanimozhi

    III

    10.06.2017 & 11.06.2017

    Ist Brainy babies state level children's chess tournament

    II Prize

    13

    R.Kanimozhi

    III

    30.07.2016 & 31.07.2016

    District chess tournament

    I Prize

    Academic year: 2015-16


    S.No

    Student Name

    Year

    Date

    Event name

    Details of prize

    1

    R.Kanimozhi

    II

    30.01.2016 & 31.01.2016

    State level inter school - college chess tournament

    IV Prize

     

    2

    R.Kanimozhi

    II

    20.02.2016 & 21.02.2016

    State level inter school - college chess (laptop) tournament

    V Prize

     

    3

    R.Kanimozhi

    II

    27.02.2016

    Erode district chess selection tournament 2015-16

    I Prize

     

    4

    R.Kanimozhi

    II

    28.02.2016

    Erode district chess selection tournament 2015-16

    I Prize

     

    5

    R.Kanimozhi

    II

    15.05.2016

    4IV Tamilnadu state fide rated women’s chess championship 2016

    II prize

     

    Table B.4.6.3d Achievements in Co-curricular and sports activities 2015-16

    Academic year: 2014-15


    S.No

    Student Name

    Year

    Date

    Event name

    Details of prize

    1

    R.Kanimozhi

    I

    29.06.2014

    Erode district selection chess tournament 2014

    V Prize

    2

    R.Kanimozhi

    I

    12.10.2014

    Chess championship

    I Prize

    3

    R.Kanimozhi

    I

    01.11.2014 & 02.11.2014

    State level inter school - college chess (Tablet) tournament

    III Prize

    4

    R.Kanimozhi

    I

    08.11.2014

    Erode district selection chess tournament 2014 - 15

    I Prize

    5

    R.Kanimozhi

    I

    01.03.2015

    District level chess tournament

    I Prize

    6

    M.Abinaya

    I

    20.02.2015 to 21.02.2015

    Men and women volley ball championship

    IV prize

    7

    R.Kanimozhi

    I

    27.06.2015

    Erode district  chess circle

    III Prize

    Table B.4.6.3e Achievements in Co-curricular and sports activities 2014-15

    Within Institution


    Year

    Event name

    Institute/ College

    No of Prize

    2017-18

    Intra departmental non-technical symposium

    Excel Engineering College

    31

    Science & Tech Expo

    Excel Engineering College

    12

    2016-17

    Web designing

    Excel Engineering College

    01

    Coding Contest

    Excel Engineering College

    02

    Android App development

    Excel Engineering College

    02

    2015-16

    Sports

    Excel Engineering College

    11

    2014-15

    Sports

    Excel Engineering College

    01

    Table B.4.6.3f No. of Prizes in Co-curricular and sports activities within college

     

    Academic year: 2017-18


    S.No

    Student Name

    Year

    Date

    Event name

    Details of prize

    1

    Shamsiya T Shamsudheen

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    2

    Sneha P Sunny

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    3

    AshnyDevassy

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    4

    Ardra Lakshmi S

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    5

    Keerthivasakan M

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    6

    Dhivakar S

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    7

    Gowtham C

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    8

    Saranya K P

    IV

    22.09.2017

    Treasure hunt

    I prize

    9

    Tamilselvi P

    IV

    22.09.2017

    Situation handling

    II prize

    10

    Nathiya S

    IV

    22.09.2017

    Minute to try

    I prize

    11

    Sowndarya V

    III

    22.09.2017

    Minute to try

    II prize

    12

    Pradeepa M

    III

    22.09.2017

    Minute to try

    II prize

    13

    Satheesh Kumar M

    IV

    22.09.2017

    Minute to try

    I prize

    14

    Shamsiya T Shamsudheen

    IV

    22.09.2017

    Minute to try

    I prize

    15

    Gayathri G

    IV

    22.09.2017

    Spelling bee

    I prize

    16

    Ardra Lakshmi S

    IV

    22.09.2017

    Spelling bee

    I prize

    17

    Arjun Raj

    III

    22.09.2017

    SMS Typing

    III prize

    18

    Karthikeyan V

    III

    22.09.2017

    Movie making

    III prize

    19

    Anandh M

    IV

    22.09.2017

    Movie making

    I prize

    20

    Karthic Kumar A

    IV

    22.09.2017

    Movie making

    I prize

    21

    Satheesh Kumar M

    IV

    22.09.2017

    Movie making

    I prize

    22

    Vignesh S

    IV

    22.09.2017

    Movie making

    I prize

    23

    AnandhaBhuvaneshwari.B

    II

    22.09.2017

    Minute to try

    III prize

    24

    Indhumathi.L.V

    II

    22.09.2017

    Minute to try

    III prize

    25

    Aditya Bhattachariee

    II

    22.09.2017

    Minute to try

    II prize

    26

    Alok Kumar

    II

    22.09.2017

    Minute to try

    II prize

    27

    Arjun Raj

    III

    22.09.2017

    SMS Typing

    III prize

    28

    Aditya Bhattachariee

    II

    22.09.2017

    SMS Typing

    II prize

    29

    VeeraSinnammal.M

    II

    22.09.2017

    Mad ads

    II prize

    30

    Satheesh Kumar M

    IV

    22.09.2017

    Mad ads

    III prize

    31

    Aditya Bhattachariee

    II

    22.09.2017

    Spelling bee

    II prize

    32

    Praveen.G

    II

    10.01.2018 to 12.01.2018

    PISOLE

    I Prize

    33

    Vimal Rajan.P.M

    II

    10.01.2018 to 12.01.2018

    PISOLE

    I Prize

    34

    Sangavi.R

    II

    10.01.2018 to 12.01.2018

    PISOLE

    I Prize

    35

    Ashish Adhikari

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Telecom Database Management System

    II Prize

    36

    Angshuman Chakrabartty

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Telecom Database Management System

    II Prize

    37

    Suwesh Chaudhary

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Telecom Database Management System

    II Prize

    38

    Tawsif Ansari

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Telecom Database Management System

    II Prize

    39

    Murugan M

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Litre of Light

    IV Prize

    40

    Nivas.P.P

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Litre of Light

    IV Prize

    41

    Karthikeyan V

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Litre of Light

    IV Prize

    42

    Karthikeyan.A

    III

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Litre of Light

    IV Prize

    43

    Gokul S

    IV

    10.01.2018 to 12.01.2018

    Sixth sense technology

    V Prize

    Academic year: 2016-17

    S.No

    Student Name

    Year

    Date

    Event name

    Details of prize

    1

    V.Karthikeyan

    II

    27.03.2017

    Web designing

    III Prize

    2

    Amala.P

    III

    27.03.2017

    Coding Contest

    I Prize

    3

    Souravbera

    I

    27.03.2017

    Coding contest

    II Prize

    4

    M.Chandramoukeswaran

    I

    27.03.2017

    Android App development

    II Prize

    5

    Raghul.M

    III

    27.03.2017

    Android App development

    I Prize

    Table B.4.6.3.h.Prizes in Co-curricular &sports activities within college 2016-17
    Academic year: 2015-16


    S.No

    Student Name

    Year

    Date

    Event name

    Details of prize

    1

    Kowsalya.B

    II

    24-03-2016

    Chess, Winner

    I prize

    2

    Kowsalya.B

    II

    24-03-2016

    Kho-Kho, Runner

    I prize

    3

    Priyanka.M

    II

    24-03-2016

    Kho-Kho, Runner

    II prize

    4

    Manasa.R

    II

    24-03-2016

    Badmiton, Winner

    I prize

    5

    Manasa.R

    II

    24-03-2016

    Chess, Winner

    I prize

    6

    Manasa.R

    II

    24-03-2016

    Kho-Kho, Runner

    II prize

    7

    Gomathi.N

    II

    24-03-2016

    Sports Day Celebration, 400 mts

    II Prize

    8

    Lakshika.R

    II

    24-03-2016

    Sports Day Celebration, 200 mts

    II Prize

    9

    Lashika.R

    II

    24-03-2016

    Badmiton, winner

    I prize

    10

    Lashika.R

    II

    24-03-2016

    Kho-Kho, Runner

    II Prize

    11

    Amala.P

    II

    24-03-2016

    Kho-Kho, Runner

    II Prize

    Table B.4.6.3.i.Prizes in Co-curricular and sports activities within college 2015-16
    Academic year: 2014-15


    S.No

    Student Name

    Year

    Date

    Event name

    Details of prize

    1

    M.Abinaya

    I

    27.06.2015

    Volley ball

    I Prize

    Table B.4.6.3j Prizes in Co-curricular and sports activities within college 2014-15

  • Academic Year 2019-20

    Activity Consolidated

    Inaguration Function

    Seminar Function

    Academic Year 2018-19

    Three Days Sales Forge Training Programme is conducted by CSE for final and third year students of CSE and IT tied with ICT Academy (03.01.2019 to 06.01.2019)

    5/1/19 NPTEL Certification Awareness Programme is conducted by CSE at Thiruvallur Hall for students and faculty.

    EAC -2019 is conducted for three days 07.01.2019 to 09.01.2019 by CSE with 5 Entrepreneurs and Three government people from DIC, TIIC and Lead Bank.

    Mr. M. Chandrasekaran, Lead Bank District Divisional Manager, Erode addresses the gathering in EAC-2019 in III Session.

    Mr.P.S.Magesh, Officer, The Tamil nadu Industrial Investment Corporation addresses the gathering in EAC-2019 .

    Entrepreneurship Awareness Camp, organised by CSE Department is in progress. The Chief Guest Rtn.Rajaram, Proprietor, Volume Zero shared his wonderful entrepreuneal experience and amazing expertise with aspiring students.

    Mr.Sakthiprakash, Managing Director, Pluto-Nana Diary, Erode addresses the gathering in EAC-2019 Day 2, Session-1. Mr.Vijayakumar, Partner, Pluto Nano Diary interacts with Audience.

    Mr.Sundaravadhanan, Deputy Director, District Industries Centre, Erode under Department of Industries and Commerce delivers the IInd sesson on MSME in EAC-2019.

    Mr. Vijayakumar, Managing Partner, Pluto-Nana Diary Erode addresses the gathering in IIIrd session of Second Day in EAC-2019.

    Mr.K.V.S Maniyan, Managing Director, Priyadarshini Industries, Pallipalayam addresses the gathering in IV session of EAC-2019

    Industrial Visit to Cauvery Hi-tech Weaving Park as part of EAC-2019

    Industrial Visit to RG Spinners Pvt Ltd, Padaiveedu as part of EAC-2019

    PMKVY programme on Field Technician- Computing and Peripherals is conducted by CSE in PG Lab

    Multimedia workshop is conducted by CSE in Paavalammal Hall for CSE and IT students

    CSE Department: Inauguration of value added course on "Java programming" by Chakrika Infosolutions, Pondicherry from 28.01.2019 to 04.02.2019.

    MOU signed between our EEC and Chakrika Info Solutions at (28.01.2019)

    Value added course on Full Stack Development conducted by CSE department tied with GUVI Geek Network Pvt Ltd, Chennai

    7/2/19 Mr.V.Sathish, Sr. HR. Manager, Karvy Digikonnect is addressing the gathering in National level technical symposium conducted by CSE and IT

    11 Industry Explorer - Version 5 conducted by CSE, IT and MCA - A Technical and HR Conclave at ABJ Kalam Hall 09.02.2019

    Two days Value Added Course on Internet of Things is conducted by CSE through our Centre of Excellence on IOT from 11.02.2019 to 12.02.2019

    Intra Departmental Non-technical Symposium is conducted by CSE and IT with 8 Events in Paavalammal Hall (15.02.2019)

    Department of Computer Science Engineeering & IT Organised Intra College Technical Symposium at Pavayammal hall on 19th September 2018. View Gallery

    Excel Engineering College- Department of Computer Science Engineering is organizing "Hands-on Training in Cloud Foundation using VMware and Openstack" on 17th & 18th August 2018.

    Excel Engineering College- Department of Computer Science Engineering is organizing Guest Lecture on "Android App Development" on 25th July 2018.

    Excel Engineering College - Departments of CSE & IT is organizing for a psychological program on 18th July 2018 at Excel Campus.

    Excel Engineering College - Departments of CSE & IT has organized for an association inauguation program on 14th July 2018 at Excel Campus.

    Academic Year 2017-18

    Excel Engineering College - Department of Computer Science Engineering & Department of Information Technology has organized a National Level Technical Symposium "i-Park'18" on 9th March 2018 at Excel Campus. View Details

    Excel Engineering College - Department of Computer Science Engineering has organized an Industrial Training on "Internet of Things (IOT)" from 13.02.2018 to 21.02.2018 through "Centre of Excellence on IOT" at Excel Campus.View Details

    Excel Group Institutions has organized 4th Edition Industry Explorer 18 for Departments of CSE, IT on 03rd February 2018 at ECET Campus.View Details

    Excel Engineering College - Departments of CSE have organized an Interactive Session on "Blockchain will disrupt Supply Chain" - Unlocking the future of Blockchain Economy on 22nd December 2017 at Excel Campus.View Details

    Excel Engineering College - Department of CSE & IT has organised "Guest Lecture on Enterprise Resource Planning" on 12th October 2017 at Velappar hall, EBS Campus

    Excel Engineering College - Department of CSE & IT has organised Motivational Programme on 11th October 2017 at Velappar Hall. Resource Person:Prof.R.MOHAN, Associate Professor,MBA, Kongu Engineering College, Perundurai,Erode-638060

    Excel Engineering College - Department of CSE & IT has organised "BANEETECH'17" an intra departmental non-technical symposium on 22nd september 2017 at Velappar hall, Excel Campus.View Invitation

    Excel Engineering College - Department of CSE & IT has organised Hackathon Workshop

    Excel Engineering College - Department of CSE & IT has organised Guest Lecture on "Mobile App Development" in Pavaiyammal hall conducted by CSE. on 7th August 2017 at Pavayammal hall. Cheif Guest: Mr. VENKATESAN PRABU, CEO & Managing Director, Kaashiv InfoTech, Anna Nagar, Chennai-600 040

    Excel Engineering College - Guest Lecture on INTERNET OF THINGS in Pavaiyammal hall conducted by CSE. on 26th July 2017. Cheif Guest: Mr.ANSHU PANDEY - Senior Technical Consultant & IOT Trainer, Techtrunk Ventures Pvt Ltd, Hyderabad

    Excel Engineering College, Excel College of Engineering & Technology, Excel Business School has organized Commencement of Bridge Courses for 2017-2018 Batch students of ECE, EEE, CSE, IT and MBA on 20th July 2017 at Excel Mini Auditorium A/C.

    Excel Engineering College - Guest lecture on "Big Data Analytics" in APJ Abdul kalam hall conducted by CSE. on 17th July 2017. Cheif Guest: Mr.Jegadheesan from ICT Academy

    Guest Lecture on "MAINFRAME" on 8th July 2017 at Velappar Hall

    Two days Workshop on “Grid and Cloud Computing“ on 6th & 7th July 2017 at Excel Campus

    Academic Year 2016-2017

    Association inauguration HORCRUX & guest Lecture on "startup and social innovations" on 4th July 2017 at Velappar Hall, Excel Campus

    Excel Engineering College - Department of CSE has organized a Two Days National Seminar on "Significance of Cyber Security in Information Technology" on 20th & 21st June 2017. View Invitation

    Excel Engineering College - Department of CSE has organized a Seven Days FDTP on Programming and Data Structures II from 28th May 2017 to 3rd June 2017 at excel Campus. View Details

    Excel Engineering College - Department of CSE has organized a "Industry Explorer"

    Excel Engineering College - Department of CSE has organized a "Conference"

    Excel Engineering College - Department of CSE has organized a "Guest lecture on AI"

    Excel Engineering College - Department of CSE has organized a "Guest lecture on Software Platforms" on 15th March 2017 at Velappar Seminar hall,EBS Campus.

    Excel Engineering College - Department of CSE has organized a "Guest lecture on Career Building" on 4th March 2017 at APJ Seminar hall,Excel Campus.

    Excel Engineering College Department of CSE & IT has organized a One Day National Seminar on " Academic Project Development and Documentation" on 27th August 2016 at Excel Campus.View Invitation View Gallery

    Academic Year 2015-2016

    Excel Engineering College - Department of Computer Science and Engineering & Information Technology jointly organized 4th National Conference on "Networking and Communication Systems" - 2016 on 30th MArch 2016   View Invitation View Gallery

    Department of Computer Science and Engineering, Information Technology and Electronics and Communication Engineering is organizing a National Level Technical Symposium "Techtronz '16" on 12.03.2016   View Invitation View Gallery

    Department of Computer Science Engineering and Information Technology has organized an One-Day Workshop on Hadoop-Big Data Tool on 10 March 2016View Brochure View Gallery

    Department of CSE, IT & ECE has organized “The Great Mind Challenge 2015” with IBM – BLUEMIX on 03.02.2016 at Excel Engineering College.   View Gallery

    Department of Computer Science Engineering & Information Technology in Association with Revert Technology & Finland labs, New Delhi has Organized One week project based National Winter Training Program on “Android Apps Development “on 02.02.2016 to 06.02.2016 at Excel Engineering College  View Details  View Gallery

    Two weeks ISTE short Term Training Programme (STTP) on “Technical Communication STEM Faculty program” organized through ICT Academy on 30 November 2015 to 05 December 2015 conducted by IIT Bombay on Excel Engineering College.  View Details  View Gallery

    EEC – CSE students presented 4 projects at Hon'ble Chief Minister Award competition for “Excellence in e-Governance” held at Namakkal Collectorate.  View Gallery

    "Hands On Training" on J2EE for III Year CSE on 29.9.2015 & 30.9.15 by Poovaragan.V, Technical Trainer, Indra Institute of Education, Coimbatore.  View Gallery

    Department of CSE Final year Students went to Industrial visit at US Technologies ,Thiruvanathapuram - Kerala.  View Gallery

    Mr CR Boobalan head - dream zone and his team has given special lecture on WEB Designing using graphics & multimedia for Ii and III CSE students.  View Gallery

    Webinar on concepts of lean manufacturing by Dassault Systems at Thiruvalluvar Hall, held on 19.08.2015 in Excel engineering College.  View Gallery

    Academic Year 2014-2015

    Excel Engineering College- Department of Computer Science Engineering Organized Workshop on Webminar Design of Consumer goods by Dassault Systems,Chennai.

    The Inauguration of CSE Association " TECHACKZ" -15 to be held on 25 July 2015, Saturday at 9.30 a.m @ Vellapar Hall A/C in Excel Campus. View Gallery

    Peer to peer workshop on "PC HARDWARE ASSEMBLING" conducted on 24-01-2015.

    app dhoom (Android Workshop) on 09.01.15.

    Faculty Development Program held on 08-01-2015 @ Excel Engineering College.

    National Level Symposium "Trailblazer 2014" held on 29-09-2014 @ Excel Engineering College.

    Association Inauguration of Computer Science Engineering held on 01st August 2014.

    Academic Year 2013-2014

    ASSOCIATION INNAGURATION (AMARPHENS 2K13) - 20/07/2013.

    NATIONAL LEVEL TECHNICAL SYMPOSIUM (TRAILBLAZERS-13) – 5/10/2013.

    FIVE DAYS TRAINING TO PANCHAYAT PRESIDENT AND PANCHAYAT SECRETARIES ON THE TOPIC OF "INFORMATION AND COMMUNICATION TECHNOLOGY" 18/11/2013 TO 22/11/2013 (5 DAYS).

    This course is all about the basic computer knowledge and usage of internet for the panchayat union people by our Excel Institutions.

    Academic Year 2012-2013

    ASSOCIATION INNAGURATION (AMARPHENS 2K12) - 14/07/2012.

    NATIONAL LEVEL TECHNICAL SYMPOSIUM (Exzelon’12CSE) – 23/08/2012.

    Academic Year 2011-2012

    Entrepreneurship Awareness Camp - 19/02/2012 to 27/02/2012.

    Android Applications – 28/01/2012.

    Association Inauguration Amarphens-2011 - 14/07/2012.

    National Level Technical Symposium- EXZELON’11 - 08/10/2011.


  • Faculty Participation Reports 2018-19 to 2013-14Click Here

  • Academic Year 2017-18

    IV Year CSE Students went to Industrial visit at UST global, Bangalore on 17.8.17.

    IV Year CSE Students went to Industrial visit at Orange Software, Bangalore on 16.8.17.

    III Year CSE Students went to Industrial visit at Tecsacon, Bangalore on 18.8.17.

    III Year CSE Students went to Industrial visit at REI Electronics Ltd, Mysore on 19.8.17.

    II Year CSE Students went to Industrial visit at Techno Valley software India Pvt Ltd, Kochi on 24.8.17.

    Academic Year 2016-17

    III Year CSE Students went to Industrial visit at Indian Institute of Management, Kozhikode on 31.8.16.

    III Year CSE Students went to Industrial visit at UST GLOBAL SOLUTIONS, Cochin on 1.9.16.

    II Year CSE Students went to Industrial visit at Indian Institute of Management, Kozhikode on 12.8.16.

    II Year CSE Students went to Industrial visit at ISRO(VSSC), Trivandrum on 13.8.16.

    Academic Year 2015-16

    III Year CSE Students went to Industrial visit at Indian Institute of Management, Kozhikode on 30.7.2015.
    View Gallery

    III Year CSE Students went to Industrial visit at UST Global Solutions, Tiruvanthapuram on 31.7.2015.
    View Gallery

    IV – Year CSE Students Went to Industrial visit on Cranes software Solutions, Bangalore at 12.08.2015.
    View Gallery

    IV – Year CSE Students Went to Industrial visit on ACIT PVT Ltd, Bangalore on 13.08.2015.
    View Gallery

    Academic Year 2014-15

    III - Year CSE Students went to Industrial Visit to ACIT Plus, Bangalore on 28.08.14.

    III - Year CSE Students went to Industrial Visit to Mpower Global LTD, Bangalore on 29.08.14.

    Academic Year 2013-14

    IV - Year CSE Students went to Industrial Visit to Helios & Matheson North America Inc, Mysore on 07.03.14.

    III - Year CSE Students went to Industrial Visit to Thermal power Plant, Mettur on 05.03.14.

    II - Year CSE Students went to Industrial Visit to Infosoft Technology solutions, Coimbatore on 10.10.13.

    III - Year CSE Students went to Industrial Visit to Focuz Infotech, Cochin on 30.08.13.

    III - Year CSE Students went to Industrial Visit to Chips Software, Cochin on 31.08.13.

    II - Year CSE Students went to Industrial Visit to Dalmia Magnestic

    Corporation, Salem on 10.08.13.

    Academic Year 2012-13

    IV - Year CSE Students went to Industrial Visit to Aavin Milk Dairy, Chithode on 20.10.12.

    III - Year CSE Students went to Industrial Visit to Dalmia Magnestic Corporation, Salem on 07.09.12.

    II - Year CSE Students went to Industrial Visit to ICL, Sankari on 24.08.12.

    IV - Year CSE Students went to Industrial Visit to Poornam Infotech, Bangalore on 03.08.12.